PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=127931}
8,1 368
ocen
8,1 10 1 368
Targowisko próżności
powrót do forum serialu Targowisko próżności

To dobra konkretyzacja dzieła literackiego.
Film przeniósł wiele z oryginału. Mamy tu wiele złośliwostek thackeray'owskich, zabawnych scenek, choćby w napisach końcowych (scena ze świniami ryjacymi glebę opodal wielkiej posiadłości, starszy pan grający za pomocą zestawu dzwoneczków).
Wiele tu dbałości o to, zeby widza nie zamęczyć. Ta adaptacja prawdziwe zachęciła mnie do przeczytania powieści. Zdecydowanie blisko jej do oryginału, co na pewno jest wątpliwe przy Barrym Lyndonie, znając specyfikę prozy Thaskeray'a. To odzieranie ze śmieszności, złośliwości pozbawia tą literaturę jej swoistości, robiąc z nią nieciekawe eksperymenty.
Nie widziałem innych adaptacji, a i tą kilka lat temu w telewizji, lecz w moim przekonaniu raczej nie ma godnego rywala, zwłaszcza że Mira Nair wydaje się, że dzieło potraktowała raczej swobodnie - chociażby Monsunowe wesele na to wskazuje, a i dzedzictwo kulturalne kraju, z którego pochodzi artystka (to przykre oceniać przed zapoznaniem się z dziełem lecz postaram się nadrobić ta zaległość i dostosować opinie do rzeczywistości) , a i Witherspoon nie budzi zaufania (choć ma w swoim dorobku nagrody to za np rolę póxniejszą w Walk the line [nawet się z tym nie zgadzam, dla mnie ta pani zawsze już pozostanie Legalną blondynka, po prostu nie mogę zmienić nastawienia, tak ta osoba 'pasuje' do tej roli swego zycia]). Z kolei Kubrick zajął się inna pozycją i jego dzieło z bólem uważam za nudne, nie odbierając mu wielu walorów takicj jak piękno, dobre kreacje aktorskie, interesująca muzykę (to zawsze mozna znaleźć w dorobku tego twórcy, chociażby Odyseja kosmiczna 2001 jest dobrym przykładem), naturę w wielu ujęciach, taką dobra i przyjazną, depresyjną, obojetną... (tak jak w tess Romana Polańskiego)
Podsumowując: doskonała uczta, dzieło nie powoduje znudzenia, słuszna adptacja doskonałej prozy. Forma miniserialu przekonuje, bo mamy szansę zatopić się w skomplikowanej fabule, intrydze tak istotnej w tej historii (choć autor powieści przemycił także wiele gorzkich, ale jakże cennych i uniwerslanych prawd)

ocenił(a) serial na 10
Ogami_Itto

twoja wypowiedz jest arcyniezrozumiala

ocenił(a) serial na 9
Ogami_Itto

Zgadzam się - formuła serialu wyszła "Targowisku..." na dobre. Super adaptacja - co tu dużo mówić. I wesoło, i romantycznie, i przewrotnie, a wszystko pięknie podane.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones