PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=100143}
6,5 16 121
ocen
6,5 10 1 16121
Vanity Fair. Targowisko próżności
powrót do forum filmu Vanity Fair. Targowisko próżności

Widziałam dwie ekranizacje: film z 2004 roku i najnowszy serial HBO.
Oba bardzo mi się podobają. Postanowiłam poznać książke. Czytałam całą noc. Nie mogłam się oderwać. Świetny język - polecam. Teraz juz wiem jak wygląda prawdziwa historia Becky. Mimo, że film Reese Witherspoon podoba mi się bardziej i wbrew krytykom lubię jej Becky, podczas gdy Olivia Cook z serialu mnie nieco drażniła, jednak to właśnie Serial wierniej przedstawił książkę W.M. Thackeray. Becky z oryginału nie miała żadnych uczuć,, wątpliwości. Typowa osobowość psychopatyczna. Męża nie kochała a w późniejszej cześci książki wręcz nim publicznie pomiatała. Dziecko nie tyle ignorowała, co niemal się znecała. Po oświadczynach Sir Pitta Crowleya płakała w pokoju z wściekłości na siebie, że była tak niecierpliwa i wyszła za Rawdona, planując, ze to on odziedziczy fortunę i wtedy ujawnią prawdę a tymczasem już mogła być Lady, tylko skąd mogła wiedzieć, że chorowita Lady Crowley umrze tak szybko. A tu ani fortuny no i sekret trzeba szybciej ujawnić. Zatem o uczuciach mowy nie było od początku z jej strony. W wersji filmowej sama zakochałabym się w Lordzie Steyn granym przez G.Byrne. Silnego, cynicznego, ale mrocznego adoratora i protektora Becky. Była w nim jakaś tajemnica, smutek , charyzma. Niestety to Lord S z serialu HBO jest bliższy oryginałowi. Zdobył Becky dla zabawy, bawiły go jej sztuczki kłamstewka i ćmanipulacje, które z góry widział, ale stac go było na tę zabawę. Nie kochał Becky. Bawiła go i dla kaprysu postanowił ją zdobyć i pomóc w karierze. Po całej aferze, która była skandalem w Anglii, nie miał żadnych oporów, by ją ignorować podczas przypadkowego spotkania we Włoszech po latach, gdy Becky była zrujnowana, ośmieszona i bez pieniędzy. Wysłał nawet służącego by zagrozić Becky śmiercią jeśli nie opóści Neapolu i nie chce jej widzieć nigdy. To przypadkowe spotkanie po latach rozbudziło w wyrachowanej manipulatorce nadzieję, ze po latach tułaczki, ostracyzmu, odrzucenia, biedy, błąkania sie po całej Europie, gdzie wszędzie dosięgała ją jej przeszłość, znowu zawróci mu w głowie. Na szczęście nic z tego. Kosa trafiła na kamień. Jego Becky nie omamiła. Tylko na chwilę go bawiła. Czy zdradziła męża? Thackeray ma styl pisania taki, ze niektórych rzeczy nie nazywa wprost. Z ironią podaje opinie jakie krążyły, słusznie uważając, że zło nie nazwane werbalnie i po "imieniu" nie budzi tak negatywnych uczuć. Daje do zrozumienia, ale nie mówi wprost. Opisuje, ze lord miał specjalny pałacyk w którym on i jego przyjaciele przyjmowali kochanki a Becky w pewnym momencie wszędzie chodziłaa sama i prawie nie wracała na noce, do tego przyjaciele Rowdona, gdy po "nocy prawdy" przyszedł do klubu od razu zaznaczyli, że są zdziwieni, iż dopiero teraz sie zorientowal. Niewierność Becky i wręcz obnoszenie sę Lorda Steyna nową zdobyczą było tajemnica poliszynela. Wprost nic nie jest napisane, ale biorąc pod uwagę te wszystkie opisy i charakter Lorda, który był hojny ale wyrachowany i nie ukrywał, jaki jest jego cel, musiał otrzymać "zapłatę" od Becky, bo nie sadzę by przez ponad rok dawał się jej wodzić za nos. Tym bardziej , że był inteligentny, do cna cyniczny, bezwzględny i znał Becky jak własną kieszeń. Jego akurat nie oszukała. Wiedział jaka jest tylko bawiło go to do pewnego czasu. Ja uważam, że była jego kochanką, ale jak wspomniałam w książce nie jest to wprost napisane. Na koniec-przez lata Becky włóczyła sie po Europie, gdzie jednak ciągle natykała się na kogoś z towarzystwa i ją demaskował. Żyła w biedzie, piła, uległa hazardowi i zadawała się podejrzanymi typami i szumowinami. Na końcu jednak spotkała naiwną Emily, która się nią zajęła a jej brata wykończyła finansowo do cna. W końcu zmarł do końca bojąc się jej.Zapisał jej cos w polisie plus kwota wypłacana przez syna , który został Lordem Crowley pozwoliła jej w miarę wygodnie żyć, także jednak spadła na cztery łapy ale o byciu w towarzystwie i powrocie do Anglii mowy być nie mogło. Na zawsze była skompromitowana. Ale moze podejrzane typy niemal z marginesu i "cygańskie" życie było jej, wbrew wcześ wcześniejszym ambicjom, bliższe niż bycie szanowaną damą na najlepszych salonach?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones